Co warto wiedzieć o leczeniu ortodontycznym?

Coraz częściej widzimy już nie tylko dzieci z aparatami ortodontycznymi na zębach, ale także dorosłych. Ta tendencja jest widoczna dopiero współcześnie i najczęściej w dużych miastach. Zazwyczaj wygląda to tak, że do ortodonty kieruje nas po prostu nasz dentysta. Warszawa jest na to dobrym przykładem – wielu mieszkańców w dorosłym życiu decyduje się na leczenie ortodontyczne, które jest punktem wyjścia dla dalszego leczenia stomatologicznego. Wiele problemów z uzębieniem, jak na przykład ich uszkadzanie się czy ścieranie spowodowane jest właśnie problemami ze zgryzem. Aby nie zgrzytać zębami i nie niszczyć sobie szkliwa, trzeba się pozbyć przyczyny, czyli wad zgryzu. Ortodoncja zaś to przede wszystkim prostowanie zębów, ale w jej definicję wchodzi także kontrola narządu żucia, zapobieganie nieprawidłowościom, a także ich wykrywanie zwłaszcza u dzieci.

Na szczęście współczesne metody pozwalają także z powodzeniem przeprowadzić leczenie ortodontyczne u osoby dorosłej. Często w momencie, gdy chcemy zdecydować się na leczenie na przykład protetyczne, zostajemy skierowani najpierw do ortodonty przez naszego stomatologa. Warszawa jest miastem, w którym jest to bardzo często stosowana procedura – najpierw naprawianie problemów ze zgryzem, a następnie dalsze leczenie w gabinecie stomatologicznym [http://dentysta-stomatolog.com/warszawa,1.html].

Leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu jest długotrwałe i uciążliwe, ale zapewnia najlepsze efekty. Jego pierwszym etapem jest diagnostyka, podczas której są wykonywane zdjęcia RTG [https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdj%C4%99cie_rentgenowskie] i fotograficzne, a na ich podstawie planuje się przebieg całego leczenia: sposób, dobór odpowiedniego aparatu oraz koszty. Następnie zostaje nam założony aparat ortodontyczny i jesteśmy poinstruowani, jakich pokarmów unikać, jak dbać o higienę czy też jak postępować w razie ewentualnych awarii. Teraz następuje etap, który trwa najdłużej: noszenie aparatu. W jego trakcie zobowiązani jesteśmy do regularnych wizyt u ortodonty w celu aktywacji aparatu. Gdy efekty są zadowalające, możemy wreszcie aparat zdjąć i założyć retencję. Jest to najbardziej wyczekiwany moment. Od tej pory już cieszymy się pięknymi, prostymi zębami. Aby utrzymać ten efekt, wystarczy jedynie, że co jakiś czas pojawimy się u ortodonty na wizycie kontrolnej. Wtedy właśnie możemy również podjąć dalsze leczenie stomatologiczne u naszego dentysty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>