Leczenie ubytków bez wiertła – nowe metody w stomatologii

Boicie się wierteł? Jeśli tak, to leczenie zębów wcale nie musi wiązać się z ogromnym stresem i dyskomfortem. Stomatologia to dziedzina, w której ciągle czynione są postępy i dzisiaj możliwe jest zastąpienie klasycznego borowania innymi sposobami oczyszczania zębów z próchnicy.

Chociaż borowanie to wciąż najlepsza z punktu widzenia dentystów metoda oczyszczania ubytków, inne są bardziej kosztowne, wymagają więcej czasu i pracy, to jeżeli pacjent nie może przemóc strachu, nawet pomimo dostępności znieczulenia, możliwe są inne sposoby.

Jednym z nich jest ozonoterapia, która polega na użyciu ozonu do leczenia próchnicy. Niestety sprawdza się tylko w wypadku małych, powierzchniowych ubytków, a w innych przypadkach służyć może do wspomagania leczenia, pozwalając na dokładne oczyszczenie zęba przed jego zaplombowaniem. Ozon skutecznie zabija bakterie i stymuluje remineralizację szkliwa, aby odbudowało się samo po powierzchniowej próchnicy. Ozonoterapia może być łączona z abrazją powietrzną, kiedy pojawi się głębszy ubytek wymagający oczyszczenia. To także sposób na leczenie bez borowania.

Abrazja powietrzna [np. tu: wikipedia.org] polega na oczyszczaniu zęba z próchnicy za pomocą strumienia powietrza pod ciśnieniem z drobinkami tlenku glinu. Pozwala na dużą precyzję i może być używana do usuwania starych plomb przed ich wymianą. Trwa krótko i jest zabiegiem znacznie mniej bolesnym niż borowanie. Czasem jednak może być jednak potrzebne zwykłe wiertło, aby poradzić sobie z głębokim ubytkiem.

Do mniej popularnych metod należy stosowanie ultradźwięków, podobnie jak do usuwania kamienia nazębnego, nie zawsze jednak można je zastosować. Z kolei narzędziem, które znalazło zastosowanie już niemal we wszystkich gałęziach medycyny, a więc też i w stomatologii, jest laser. Pozwala na usuniecie chorych tkanek, a jednocześnie impulsy światła na bardzo krótki czas dostarczają też ciepła, dzięki czemu powierzchnia wewnątrz ubytku jest od razu zdezynfekowana i gotowa do założenia wypełnienia (o ile oczywiście nie czeka nas wcześniej kilka wizyt na leczenie kanałowe). Dentysta może również zastosować specjalny żel, który rozpuszcza jedynie chore tkanki, pozostawiając zdrową część zęba nienaruszoną. Następnie zeskrobuje się go z pomocą ręcznych narzędzi. Czasem jednak potrzebne bywa zastosowanie wiertła do dokładniejszego oczyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Wiele jest sposobów na to, aby leczenie zębów było możliwie najmniej bolesne i nieprzyjemnie, warto więc sprawdzić, jakimi dysponuje nasz dentysta. Opole ma dużą ilość gabinetów oferujących nowoczesne usługi, często wymagające drogiego specjalistycznego sprzętu. Warto przeglądnąć fora internetowe w celu znalezienia najbardziej polecanego specjalisty [np. tu: dentysta-stomatolog.com > Opole]. Nowe metody leczenia, jakie są stale opracowywane sprawiają też, że maksymalnie zachowane są zdrowe tkanki, aby wypełnienia nie były większe niż to potrzebne, a zęby były mocniejsze. Warto zadbać o to, by zajął się nami doświadczony, ale ciągle poszerzający wiedzę stomatolog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>